Bez drużyny florecistek w Rio!

Bez drużyny florecistek w Rio!

PAP

Turnieje drużynowe florecistek i szablistów nie będą rozgrywane na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku – postanowiła Międzynarodowa Federacja Szermiercza na kongresie w Paryżu.

29 listopada 2013, 21:32..

| Aktualizacja 29 listopada 2013, 22:14.

Florecistki
Florecistki (Foto: newspix.pl)

Zmagań zespołowych florecistek nie było już w programie igrzysk w Atenach w 2004 roku. Drużynowa rywalizacja szablistów po raz pierwszy została “ofiarą” obowiązującego od 2004 roku systemu rotacji konkurencji.

Z polskiego punktu widzenia bardziej znaczące jest wycofanie turnieju florecistek, gdyż w ostatnich latach zdobywały one medale MŚ i ME, a na olimpijskim podium stanęły w 2000 roku w Sydney. Obecnie w rankingu światowym biało-czerwone plasują się na szóstej pozycji.

Trener kadry florecistek Paweł Kantorski nie ukrywał rozczarowania decyzją światowej federacji.

“Prezydent FIE Aliszer Usmanow obiecywał utrzymanie wszystkich konkurencji na igrzyskach olimpijskich. Dlaczego się nie udało, trudno mi w tej chwili powiedzieć, bo nie znam szczegółów. Z drugiej strony liczyliśmy się też z takim rozwiązaniem. Ta decyzja oznacza, że tracimy po prostu szanse na medal w rywalizacji drużynowej. Może w trakcie przygotowań do Rio trzeba będzie bardziej skoncentrować się na szkoleniu indywidualnym” – powiedział szkoleniowiec, który obecnie przebywa w Bochum na zawodach Pucharu Świata juniorek.

W turnieju indywidualnym na igrzyskach mogą wystąpić maksymalnie dwie florecistki z jednego kraju. Prawo startu w Rio de Janeiro uzyskają najwyżej sklasyfikowane zawodniczki w światowym rankingu.

Explore more:  Polska - San Marino: o której godzinie początek meczu? El. MŚ 2022

“Punkty do rankingu zaczynamy zbierać już dziś – na zawodach Pucharu Świata, na mistrzostwach Europy i świata. Właśnie mistrzostwa świata, oprócz igrzysk, są dla nas najważniejszą imprezą i naszym celem będzie zdobycie na nich medalu” – dodał Kantorski.

Z kolei męska szabla od lat przeżywa kryzys. W drużynowej klasyfikacji FIE Polacy zajmują 13. Miejsce i mogliby mieć kłopot z wywalczeniem olimpijskiej kwalifikacji.

System rotacji konkurencji olimpijskich wynika z faktu, że MKOl przed igrzyskami 2004 roku zgodził się na wprowadzenie na igrzyska szabli kobiet, ale przy zachowaniu tej samej liczby konkurencji (10) w programie. Później federacja szermiercza ustaliła, że będą one dzielone po równo między kobiety i mężczyzn (po pięć), a co cztery lata będą się zmieniać dwa turnieje drużynowe, których zabraknie w programie.

W Atenach nie rywalizowano drużynowo w szabli i florecie kobiet, cztery lata później w Pekinie zabrakło floretu mężczyzn i szpady kobiet, a w 2012 roku w Londynie – szabli kobiet i szpady mężczyzn.

W Rio de Janeiro o medale walczyć będzie 212 szermierzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

29 listopada 2013, 21:32..

score live stream

live stream football scores

websites to watch football live

livescore tv

free football streaming websites

football streaming websites

watch live matches today

live football streaming free online

About the Author

You may also like these