Polska-Anglia. Łuksz Fabiański: zakręty bywały ostre, ale tym bardziej jestem dumny. El. MŚ

Polska-Anglia. Łuksz Fabiański: zakręty bywały ostre, ale tym bardziej jestem dumny. El. MŚ

Reprezentacja Polski.

Przegląd Sportowy

– W moim przypadku zakręty bywały bardzo ostre, ale tym większa jest we mnie duma, że ta przygoda trwała aż 15 lat – mówi Łukasz Fabiański. Bramkarz, który po Euro 2020 pożegnał się z kadrą, odsłania kulisy decyzji oraz ujawnia nieznane dotąd fakty związane z przygodą w drużynie narodowej.

Łukasz Fabiański przeżył niesamowitą przygodę w reprezentacji Polski
Łukasz Fabiański przeżył niesamowitą przygodę w reprezentacji Polski (Foto: Bertrand Langlois / AFP)
 • Łukasz Fabiański na początku sierpnia ogłosił zakończenie kariery w reprezentacji Polski. Licznik bramkarza West Ham United w narodowych barwach zatrzymał się na 56 meczach.
 • W reprezentacji 36-latek przeżył nieprawdopodobną historię. Wiele meczów z jego udziałem zapadło w pamięć kibicom. Dla wielu jest symbolem wygranej ze Szwajcarią w 1/8 finału Euro 2016.
 • Fabiański przyznał, że przeżył w reprezentacji wiele zakrętów i trudnych chwil, ale po 15 latach odchodzi z reprezentacji z podniesioną głową.
 • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu.
 • Izabela Koprowiak (Przegląd Sportowy): Naprawdę chce pan rozmawiać podczas podróży samochodem? To ryzykowne, bo przecież można się wzruszyć, wspominając ponad 15 lat reprezentacyjnej kariery, która się właśnie zakończyła.

  Łukasz Fabiański: Wątpię, abym się teraz wzruszył.

  Teraz już czy jeszcze nie jest czas na wzruszenia?

  Tego nie wiem, ale dotychczas nie miałem momentu, w którym pomyślałbym, że skończyłem karierę w reprezentacji i w związku z tym łzy napłynęły mi do oczu.

  Nawet przed tygodniem, kiedy usłyszał pan hymn przed meczem Polaków z Albanią?

  Nie czułem dodatkowych emocji. Jedyne co zadziało się w tym dni innego, to Bartek Drągowski wysłał do mnie zdjęcie z bluzą nr 22, pokazując, że otrzymał numer, w którym ja występowałem. Był tym faktem mocno “podjarany”. Natomiast po meczu Łukasz Skorupski napisał, że mu mnie brakuje na zgrupowaniu. Taki klimat. Naprawdę nie miałem dodatkowych wzruszeń, oglądałem to wszystko na spokojnie. Może wynika to z faktu, że planowałem ten ruch od dłuższego czasu, wiedziałem, jak on ma wyglądać, jak i kiedy chcę go wykonać.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Od dłuższego czasu – jak długiego konkretnie? Decyzję ogłosił pan 8 sierpnia.

  Powiem szczerze, że taki plan pojawił się w mojej głowie już kilka lat temu. Stwierdziłem, że chcę zakończyć reprezentacyjną karierę po Euro 2020, nie wiedząc jeszcze, że turniej zostanie rozegrany rok później. Kiedy trenerem został Jerzy Brzęczek, już podczas pierwszej rozmowy w cztery oczy powiedziałem mu, że prawdopodobnie eliminacje do Euro 2020 i sam turniej będą moimi ostatnimi. Miałem taki pomysł na siebie, niezależnie od tego, jak moja historia w kadrze potoczyłaby się przez ten czas pod kątem sportowym.

  Dlaczego akurat Euro 2020 miało być ostatnim pana turniejem?

  Ze względu na wiek, na moje prywatne sprawy. Uważałem i uważam, że to dobry moment, bo mogłem przeżyć jeszcze jedną wielką imprezę, ale mam poczucie, że warto odejść na bok, ustąpić w reprezentacji miejsca chłopakom, którzy są ode mnie dużo młodsi, by zaczęli nabierać w kadrze doświadczenia. Rozumiałem to jako zmianę pokoleniową.

  Kiedy Łukasz Piszczek żegnał się z drużyną narodową, grał jeszcze w Borussii Dortmund. Tłumaczył, że kończy karierę reprezentacyjną, bo psychicznie i fizycznie nie dałby rady prezentować wysokiego poziomu i w klubie, i w kadrze. Dla pana to też było już za dużo?

  Psychicznie na pewno bym sobie z tym wszystkim poradził, ale fizycznie mogłoby to być dla mnie dość dużym obciążeniem. Ostatni okres: końcówka poprzedniego sezonu, uraz, którego doznałem na Euro, też dały mi do zrozumienia, że tych obciążeń jest naprawdę dużo. A wiedziałem, że dojdą dodatkowe, bo w tym sezonie West Ham będzie grał w Lidze Europy. Nie wiem, czy mój organizm by temu wszystkiemu podołał, gdybym nie zrezygnował z kadry. Tym bardziej że od momentu, kiedy jakieś dwa lata temu po raz ostatni doznałem poważniejszego urazu, nawet w klubie uznali, że w kwestiach przygotowania fizycznego lepiej spojrzeć na mnie indywidualnie. Uważają, by zbyt mocno mnie nie eksploatować. Sądzę więc, że ta decyzja może mi też przedłużyć klubową karierę. Kiedy to wszystko analizowałem, to z tego równania mi wyszło, że pożegnanie kadry po Euro będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

 • Zobacz również: Paulo Sousa: mamy zespół, który cechuje mentalność zwycięzcy.
 • Mi z tego równania natomiast wychodzi, że kiedy pytaliśmy pana podczas zgrupowania w Opalenicy przed Euro 2020 o przyszłość i mówił pan, że dopiero się nad nią zastanowi po turnieju, to nie był z nami do końca szczery.

  Przyznaję – to była ściema. Miałem to wszystko już poukładane w głowie. To jednak nie był dobry moment, by ogłaszać taką decyzję. Jeszcze meczu nie rozegraliśmy, a ja miałem mówić, że kończę? To odwróciłoby uwagę od tego, co wtedy było najważniejsze – od dobrego przygotowania do turnieju. Taki szum nikomu nie był potrzebny.

  Explore more:  north carolina football roster

  Kiedy na turniej jedzie się z przeświadczeniem: “to mój ostatni turniej w życiu”, to inaczej się w nim uczestniczy?

  Miałem motywację, by niezależnie od tego, czy byłem na boisku, czy na ławce, stanowić ważną część tej drużyny. Chciałem po raz ostatni przeżyć z nimi fajne chwile, tym bardziej mi zależało, by być dobrym duchem tej drużyny, wsparciem, oparciem dla każdego z chłopaków, dla każdego ze sztabu.

  Poniekąd pan już na to pytanie odpowiedział, ale i tak zapytam wprost: Gdyby Paulo Sousa nie zadeklarował, że Wojciech Szczęsny jest u niego numerem jeden, to pan i tak zakończyłby w tym momencie karierę w kadrze?

  Decyzja selekcjonera nie miała na to żadnego wpływu.

  A może na jego decyzję miała wpływ pana deklaracja? Czy on również usłyszał od pana na dzień dobry, że za pół roku kończy pan pisać swoją historię w drużynie narodowej?

 • Sprawdź: Jakub Moder zdradził receptę na sukces z Anglią. “To będzie kluczowe”.
 • To byłoby nierozsądne z mojej strony, gdybym zimą to wprost zadeklarował. Podczas jednej z rozmów zasugerowałem jednak, że może to być mój ostatni okres w kadrze. Ale powiedziałem też, że jestem gotowy do pracy, do pomocy, że wiele czasu mi już nie zostało, dlatego tak bardzo mi zależy, by jeszcze coś fajnego z tą kadrą przeżyć. Byłem gotowy na różnego rodzaju poświęcenia.

  Z ręką na sercu – ile razy już wcześniej przymierzał się pan do zakończenia reprezentacyjnej kariery?

  Tak naprawdę poważnie to był jedyny raz. Wcześniej bywały różne emocje, ale one szybko przechodziły. Natomiast teraz po raz pierwszy była to decyzja podjęta na chłodno, przemyślana.

  Gdy myśli pan o tych ponad 15 latach, podczas których był reprezentantem Polski, to jakie słowa przychodzą panu na myśl?

  Piękna historia. Duma z tego, że przez tak wiele lat byłem reprezentantem prawie czterdziestomilionowego kraju, w którym jest tak wielu chłopaków, którzy pragną zagrać w drużynie narodowej. Moim marzeniem było wystąpić w kadrze chociaż raz. A że przez tak wiele lat byłem jej częścią, rozegrałem niezłą moim zdaniem liczbę spotkań, zapisałem się w historii polskiej piłki, to coś naprawdę pięknego. Spełnienie dziecięcych marzeń.

  Gdy ja myślę o pana karierze w reprezentacji, to jednak mam wrażenie, że była lekcją cierpliwości, bardzo trudną drogą pod niekończącą się górkę.

  Ale poprzez to tym bardziej doceniam to, co osiągnąłem. Droga w karierze nigdy nie jest prosta, w moim przypadku zakręty bywały bardzo ostre, ale tym większa jest we mnie duma, że ta przygoda trwała aż 15 lat.

  Jaki był ten największy zakręt? Najtrudniejszy moment?

  O nim akurat prawie nikt nie wie. Miał miejsce podczas listopadowego zgrupowania w 2020 roku, gdy graliśmy z Holandią. Był najtrudniejszy ze względów prywatnych. Było mi bardzo ciężko, to było absolutnie najtrudniejsze zgrupowanie, wydarzyło się wtedy w naszym prywatnym życiu tak wiele…. Muszę podziękować trenerowi Brzęczkowi za wsparcie w tamtym momencie, tak samo kilku chłopakom, którzy o tym wiedzieli i mi pomogli. Nie chce jednak mówić nic więcej na ten temat.

 • Sprawdź również: Piotr Zieliński nie zagra w meczu z Anglią.
 • 15 lat to mnóstwo wspomnień, z pewnością o różnym zabarwieniu. O nich porozmawiajmy. Kiedy czuł pan w reprezentacji największą radość?

  Na pewno podczas debiutu. Marzec 2006, towarzyski mecz z Arabią Saudyjską. Pamiętam, że kiedy wchodziłem na boisko, Tomek Kłos podszedł do mnie i powiedział: “Młody, na spokojnie”. To było fajne z jego strony. Zagrałem niecałe 10 minut, ale jakieś dośrodkowania wyłapałem, wtedy co doświadczeni kadrowicze pokrzykiwali: „Brawo młody!”. To są miłe, ale i ważne gesty.

  Widać po tym, że pan je zapamiętał.

  Wchodziłem na boisko za Jurka Dudka. Dla mnie wyjątkowym wydarzeniem było samo trenowanie z nim. Przecież jego plakaty wieszałem na ścianie w Szamotułach, a teraz mogłem go zmienić. Ogromne wyróżnienie. Inną chwilą, która mocno zapadła mi w pamięć, były wydarzenia przed pierwszym meczem na mistrzostwach świata 2006 w Niemczech. Byłem ogromnie zaskoczony, że w ogóle zostałem na ten turniej powołany. Leciałem z młodzieżówką na mecz towarzyski do Szwajcarii. Kiedy wylądowaliśmy, usłyszałem, że dostałem powołanie, to było największe zaskoczenie w ciągu tych całych 15 lat. Pamiętam turniej, choć największe emocje poczułem przed pierwszym meczem. Jeszcze przed rozgrzewką wyszliśmy na murawę stadionu w Gelsenkirchen, zobaczyłem polskie flagi, polskich kibiców. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką atmosferą, naprawdę przeżyłem szok. Uświadomiłem sobie, że mentalnie w ogóle nie jestem przygotowany na ciężar psychiczny występu w takim meczu. Odczuwałem, jak ogromna jest to odpowiedzialność, jak wielkie są wymagania wobec drużyny.

  Explore more:  kick off soccer

  Czyli ma jednak sens zabieranie młodych piłkarzy na wielkie turnieje tylko po to, by się zaznajomili z atmosferą, by w przyszłości było im łatwiej?

  Zdecydowanie, bo to, co przeżyłem podczas tego wyjścia, nie można było porównać z niczym, czego doświadczyłem wcześniej, czy w polskiej lidze, czy w meczach towarzyskich.

  Do bardzo dawnych czasów pan wraca, kiedy mówi o radości.

  Z bardziej teraźniejszych: podczas eliminacji do mistrzostw we Francji, kiedy Wojtek przestał już bronić w Arsenalu, rozpoczęła się dyskusja, czy trener Nawałka powinien zdecydować się na mnie, czy na Artura Boruca. Doskonale pamiętam moment, gdy selekcjoner zaprosił mnie w godzinach północnych na rozmowę i oświadczył, że teraz to ja będę podstawowym bramkarzem. To był pierwszy moment w kadrze, kiedy usłyszałem wprost, że jestem jedynką. Długo na to pracowałem, więc usłyszeć te słowa było dla mnie czymś wielkim. Już po meczu z Irlandią (2:1), kiedy wracaliśmy do hotelu, Artur Boruc przyszedł do mnie w autokarze i powiedział coś na zasadzie: “Brawo młody, poradziłeś sobie”. Zostałem doceniony przez kolejną osobę, która kiedyś była moim idolem. Gdy już na Euro 2016, po pierwszym meczu z Irlandią Północną okazało się, że Wojtek doznał kontuzji, znów rozpoczęła się podobna dyskusja: kto powinien go zastąpić: ja, czy Artur. Trener Nawałka podszedł do mnie jeszcze na treningu i zapytał: “Jest gotowość? To jutro ty zaczynasz!”. To był kolejny fajny moment.

  Ciągle czekam, aż wymieni pan mecz ze Szwajcarią na Euro 2016.

  Wiem, że kibicom ten mecz zapadł najmocniej w pamięć, dla mnie dużym przeżyciem było też spotkanie z Niemcami na Euro, z Irlandią w Warszawie, który decydował o naszym awansie, a ja miałem bardzo dużo pracy na przedpolu, byłem postacią dominującą. Zremisowany bezbramkowo mecz z Austrią, gdy jako zespół wyglądaliśmy średnio, ale udało mi się pomóc. Wiem jednak, że to mecz ze Szwajcarią zapisał się bardzo mocno w mojej historii, ale przede wszystkim w historii naszej piłki. Ważne spotkanie, o wysoką stawkę, na wielkiej imprezie. No i ja faktycznie miałem dość spory wpływ na to, że awansowaliśmy. Choć przyznam szczerze, że osobiście najbardziej pamiętam z tego wieczoru to, co działo się już po ostatnim gwizdku. Kiedy po tych 120 minutach, kucając, piłem wodę, podszedł do mnie Łukasz Piszczek i dał do zrozumienia, że zrobiłem coś dużego. Na trybunach byli moim bliscy, poszedłem do nich, pamiętam łzy radości na twarzy moich rodziców. Takich momentów się nie zapomina. Zostają w głowie na zawsze. Oczywiście pamiętam też rozmowę z trenerem Nawałką przed samym turniejem we Francji, kiedy poinformował mnie, że to Wojtek będzie numerem jeden…

  To już jednak zupełnie inne emocje. Z najprzyjemniejszych momentów w kadrze przechodzimy więc do tych naładowanych największą złością.

  Były dwa momenty, kiedy trener Nawałka poinformował mnie, że nie będę bramkarzem numer jeden podczas turnieju: najpierw podczas Euro we Francji, potem na mundialu w Rosji, ale w 2016 r. Bolało mnie to zdecydowanie bardziej. Byłem wtedy zaskoczony, zły. Trener Nawałka brał nas na rozmowy pojedynczo, powiedział, że liczy na moją gotowość. Wdałem się w dyskusję, prosiłem, aby trener podał argumenty. Ale on miał taki styl pracy, że uważał, że ze swoich decyzji tłumaczyć się nie musi. Ja jednak wyraziłem swoje niezadowolenie. Wtedy zapytał: „Czy to oznacza, że chcesz opuścić reprezentację?” Opowiedziałem, że absolutnie nie, że nie będę robił żadnych dymów, ale mam prawo powiedzieć, co myślę na ten temat. Zawsze z tyłu głowy miałem zakodowane, że zależy mi przede wszystkim na drużynie, że jestem w drużynie narodowej dla chłopaków, kibiców, dla kraju, który reprezentuję.

  Adam Nawałka mógł być zaskoczony, bo przyzwyczaił pan wszystkich do tego, że co by się nie działo, jaka decyzja by nie zapadła, to pan przyjmował ją z pokorą.

  Może jest taka opinia o mnie, może ludzie uważają, że łatwo akceptuję trudne dla mnie sytuacje, ale są momenty, kiedy czuję, reaguję. Tylko że nie wynoszę tego na zewnątrz. Najważniejsze, że zawsze mieliśmy z trenerem do siebie szacunek. Wracając do złości – ogromną czułem też po meczu z Portugalią. Załamka, że nie pomogłem naszej drużynie w tak istotnym momencie.

 • Zobacz także: Lewandowski w czołówce ważnej klasyfikacji. Czy będzie najlepszy?
 • A jednak tamten konkurs rzutów karnych, w którym nie wybronił pan żadnej jedenastki, sprawił, że niesamowicie się pan w tym elemencie poprawił.

  Explore more:  Regaty kwalifikacyjne w Poznaniu. Wygrane Walczykiewicz, Mikołajczyk i Kaczmarka

  Pewnie, że mogłem to olać. Ale ja wierzę, że kiedy dostajesz w swoim zawodowym życiu gonga, to zawsze dzieje się to w jakimś celu. Tamten wieczór pokazał mi, nad jakimi aspektami muszę jeszcze mocno popracować. Kiedy chcesz się rozwijać, z takich trudnych momentów musisz wyciągać wnioski. Tak też było, kiedy miałem trudny okres w Arsenalu, gdy wracałem po urazach, zastanawiając się, jak z tego wyjść. Wtedy zacząłem pracować z psychologiem. Zrozumiałem, że jeśli chcę się rozwijać jako bramkarz, to muszę zrzucić tę skorupę, stać się osobą bardziej komunikatywną, nie widzieć dookoła podstępów, mieć większą pewność siebie. Nabrałem umiejętności współpracy z ludźmi. Ale to był proces, to nie przyszło z dnia na dzień. Ale udało się, był to ważny etap w moim życiu, który mocno mnie odblokował. I pomógł.

  Nic dziwnego, że więcej zostało panu w głowie dobrych momentów z tych 15 lat, skoro trudne chwile umie pan przekuć na coś pozytywnego. Zakładam, że w tym czasie były też jednak momenty po prostu smutne. Niekonieczne pełne złości, ale smutne.

  Teraz – po Euro, kiedy wszedłem do szatni po ostatnim naszym meczu ze Szwecją. Wiedziałem, że to już jest dla mnie koniec. Tak bardzo zależało mi, abyśmy jako zespół przeżyli fajną historię, w tamtym momencie zdawałem sobie już sprawę, że nie będzie to już moim udziałem. Pierwszy w szatni był Paweł Kosedowski. Poszedł do toalety, słyszałem, jak się tam ze złości wydziera. Gdy wyszedł, bez słowa się uściskaliśmy. Obaj mieliśmy świadomość, że coś się właśnie skończyło. Wtedy łezka w oku mi się zakręciła.

  Może zakręci się raz jeszcze podczas meczu pożegnalnego. Czy już pan wie, kiedy do niego dojdzie?

  Nie dostałem jeszcze żadnej wiedzy na ten temat. Kiedy informowałem o swojej decyzji, prezesem PZPN był Zbigniew Boniek, więc zakładam, że tamte ustalenia mogły się zmienić. Ja nie chcę na nikogo naciskać. Wychodzę z założenia, że jeśli związek uzna, że taki mecz pożegnalny mi się należy, to ja oczywiście przylecę, będzie to dla mnie ogromnym zaszczytem. Oficjalnej informacji jednak na ten temat nie otrzymałem. Przed meczem z Anglią dostałem zapytanie, czy chciałbym przylecieć na środowy mecz. Nie mogłem przyjąć zaproszenia, bo w związku z tym, że nie miałem jeszcze drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19, to po powrocie na Wyspy musiałbym odbyć kwarantannę, co wykluczyłoby mnie z treningów na kilka dni. Dlatego było to niemożliwe.

  Dlaczego nie szczepił się pan przed Euro 2020?

  Ze względów politycznych. Chciałem mieć pewność, że Anglia, która jest poza Unią Europejską, będzie respektowała szczepionkę, którą przyjmę, dlatego wolałem przyjąć ją na miejscu. W Wielkiej Brytanii osoby zaszczepione za granicą różnie są traktowane. Wolałem tego uniknąć.

  W październiku będzie pan już po drugiej dawce?

  Niedługo wypada mi drugi termin, więc po powrocie powinienem być zwolniony z kwarantanny. O ile przepisy do tego czasu się nie zmienią.

  Na Wyspach Brytyjskich spędził pan absolutną większość kariery, jednak z Anglią nigdy w barwach pierwszej reprezentacji się nie zmierzył. To niespełnione marzenie?

  Nie było mi to dane i tyle. Mam nadzieję, że teraz zobaczę, jak Polacy wygrywają i wierzę, że mamy na to szansę. PGE Narodowy to nasz ogromny atut, szczególnie że będzie wypełniony kibicami. Wiadomo, że taki rywal jak Anglia wywołuje dodatkową motywację, możemy osiągnąć dobry wynik, mimo że to finalista Euro, z ogromną siłą ofensywną. Mają szybkich, skutecznych zawodników, dodatkowo po turnieju ich postawa bardzo zjednoczyła kraj, wszyscy to odczuli. To wsparcie stało się ich dodatkową siłą. Declan Rice, z którym gram w klubie opowiadał, że nigdy w życiu nie przeżył takiego pięknego czasu: od zgrupowań zaczynając, ich relacjach między sobą, z trenerem, na meczach kończąc. Mówił, że medialne oczekiwania były ogromne, ale oni czuli się od tego odcięci, mieli psychiczny luz.

  Tym trudniej będzie ich pokonać, bo tego luzu ewidentnie nie mają Polacy, którzy co prawda wygrali z Albanią i San Marino, ale tracąc w obu meczach bramki i nie pozostawiając, szczególnie po meczu na PGE Narodowym, dobrego wrażenie.

  To nie ma znaczenia. Takie mecze są do odegrania i zapomnienia. Ważne, że są trzy punkty, szczególnie że reprezentacji wcale się nie gra teraz łatwo, wciąż w powietrzu wiszą jeszcze opary po Euro. Dlatego tak ważne jest, by wygrywać i się szybko odbudować. Najlepsza ku temu okazja jest już w środę.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  7 września 2021, 22:33.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

  About the Author

  You may also like these